Specialista na propojení fotovoltaiky s dalšími systémy do efektivního celku

phoneIco+420 739 560 460

volejte po-pá: 8:00–17:00

mailIcoinfo@czrg.eu

ozveme se vám do 48 hod

mailIcoPoptat realizaci
picture

Fotovoltaická elektrárna na klíč

28. ledna/2022.

Fotovoltaické panely rostou na střechách rodinných domů, ale i jiných budov jako houby po dešti. Důvodem je jejich lepší dostupnost nejen díky klesající ceně, ale i díky dotacím. Nejde však o jednoduché systémy. Jejich nejvyšší spolehlivost, účinnost a tím i nejrychlejší návratnost zajistí dodávka solární elektrárny na klíč. V článku vám takové řešení představíme blíž.

Solární elektrárny na klíč - úspora a nezávislost teď i s dotací

Solár, nebo fotovoltaika?

Mnoho lidí si zaměňuje pojem solární kolektor a fotovoltaický panel. Když mluvíme o solárních kolektorech, jde o zařízení na zachytávání tepelné energie ze Slunce, která je následně využita k vytápění nebo na přípravu teplé vody.

Fotovoltaické panely obsahují elektronické součástky, které jsou schopny ze sluneční energie vyrobit energii elektrickou. To však nevylučuje jejich použití na vytápění.

Přebytečnou elektřinou můžete napájet elektrický kotel, elektrické podlahové vytápění nebo v nejlepším případě tepelné čerpadlo, které je ze zmíněných topných zdrojů nejúčinnější, a navíc dokáže chladit.

V závislosti na konfiguraci fotovoltaického systému pak lze dosáhnout úspory na spotřebované elektřině, úplné energetické nezávislosti, nebo za určitých podmínek vracet část vyrobené elektřiny do rozvodné sítě.

Jeden systém, množství komponent

Ceny solárních elektráren na klíč v posledních letech výrazně klesly, nic se ale nezměnilo na skutečnosti, že nejde o jednoduché zařízení.

Jejich nejviditelnější součástí zůstávají fotovoltaické panely, které se vyrábějí v několika provedeních, přičemž každý z nich je vhodný pro jiné podmínky.

Panely však nevyrábějí napětí, jaké běžně získáte z rozvodné sítě, ale stejnosměrný proud s poměrně vysokým napětím (po spojení do tzv. stringů), klidně i 800 V a více.

Proud následně putuje do měniče, který napětí mění na standardních 230 V, vhodných na napájení zařízení v domácnosti.

Parametry měniče pak závisí na potřebném výkonu (počet osob v domácnosti, použité spotřebiče), způsobu ukládání energie a na tom, zda chcete energii např. ukládat do baterií.

V každém případě musí měnič zajišťovat synchronizaci napětí se sítí. Kromě toho měniče disponují i množstvím ochranných obvodů, které zajišťují ochranu samotných panelů, připojených baterií nebo elektrospotřebičů

Obr .: Cesta proudu od fotovoltaického panelu až po veřejnou rozvodnou síť - fotovoltaický systém [1], proudový měnič fotovoltaiky [2], elektroměr fotovoltaiky [3], spotřebiče [4], elektroměr tepelného čerpadla [5], tepelné čerpadlo s regulací [6], elektroměr odběru z veřejné rozvodné sítě a odvodu do ní [7], veřejná rozvodná síť [8]. Zdroj: Viessmann.sk.

Neméně důležitou a poměrně nákladnou položkou jsou v tomto případě baterie sloužící k ukládání přebytečné elektřiny v době, kdy ji domácnost nepotřebuje. Intenzita slunečního záření a s ní i výkon dodávaný fotovoltaickými panely se totiž během dne výrazně mění.

Solární elektrárna na klíč nemusí být vybavena bateriemi, pak ale možnost ukládat energii ztrácí, celý systém se stane méně efektivním a návratnost se může prodloužit.

Další alternativou je akumulace tepelné energie ve formě topné či teplé vody. Ta musí být uskladněna v akumulačním zásobníku, ohřívaná může být elektrickým kotlem, topným tělesem nebo tepelným čerpadlem.

Fotovoltaický systém není pro každého

Fotovoltaický systém není vhodný pro každý rodinný dům nebo jinou budovu. Pro dobrou účinnost a tím i návratnost je důležitých několik faktorů.

Patří mezi ně např. geografická poloha stavby, počet slunečných dní, plocha střechy, její sklon a orientace, počet osob v domácnosti (případně účel využití budovy) a také parametry použitých komponentů.

Některé firmy mají pro instalaci solární elektrárny předpřipravené balíky komponent. Ty však mohou pocházet i od různých výrobců.

V takovém případě je důležité, aby byly komponenty navzájem kompatibilní a jejich spolupráce odzkoušená, aby takříkajíc ladily jako sehraný orchestr.

Nejlepším řešením je ale solární elektrárna na klíč, kdy firmy poskytují kompletní servis, počínaje kalkulací ceny a návratnosti a vizualizací. Jelikož solární elektrárna je vyhrazené technické zařízení, nezbytností je i projektová dokumentace, odborná montáž a následná revize.

Ušetřete díky dotacím

Ceny solárních elektráren na klíč pro rodinné domy začínají někde na 130 000 Kč, v závislosti na parametrech systému.

Pokud však chcete ušetřit, můžete využít dotační program Nová zelená úsporám 2021. V rámci něj jsou podporována nejrůznější opatření na snižování energetické náročnosti rodinných a bytových domů.

Pro fotovoltaický systém na rodinném domě můžete získat dotaci 40 000 - 200 000 Kč dle výkonu systému, typu měniče nebo využití tepelného čerpadla či akumulačního systému. U bytových domů je strop 500 000 Kč.

Návratnost investice do solární elektrárny se pohybuje v řádech let. Kromě již zmíněných parametrů systému a podmínek v místě instalace zde hraje roli i vaše současná cena za odebranou elektřinu, která se liší podle dodavatele a odběrného tarifu.

Pro ilustraci - v případě ceny 2 Kč za kWh se vám investice může vrátit za cca 15 let. Při ceně 4,50 Kč je to už jen 7 let.

Jde o velmi zjednodušený odhad, na druhé straně návratnost urychluje i stoupající inflace a postupné zdražování energií, čehož jsme svědky zejména v posledních měsících.

Zpět na výpis

Chcete se na cokoliv zeptat?

Ozvěte se, rádi s vámi projdeme každý detail

Nejpozději do 48 hodin se vám ozveme nazpátek

O vaše data je u nás postaráno. Přečtěte si naše podmínky pro ochr. os. údajů.

Navštivte náš showroom Hodonín

CZECH ROYAL GROUP s.r.o.

po–st 7:00–16:00

út–čt 7:00–15:30

7:00–16:00

Kontaktujte nás a my za vámi přijedeme nebo nás můžete navštívit v showroomu v Hodoníně.